کلینیک دندانپزشکی دکتر هادی صادق

مزایا و معایب ایمپلنت دندان

مزایا و معایب ایمپلنت دندان
در پاسخ به این سئوال که عوارض ایمپلنت چیست و یا آیا ایمپلنت عوارض دارد می بایستی بیان نمود که ایمپلنت دندان یکی از بهترین گزینه ها برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد و در صورت کاربرد صحیح، مضرات ایمپلنت بسیار ناچیز می باشد. اما ایمپلنت همانند هر درمان دیگری دارای عوارض خاص خود می باشد. عوارض ایمپلنت به شرح زیر است:
• زمانبر بودن  
درمان ایمپلنت زمانبر بوده که از معایب ایمپلنت های دندانی محسوب می گردد. زمانی بین 4 تا 9 ماه برای این درمان لازم است.

 • عوارض و معایب جراحی
یکی از معایب ایمپلنت دندان آن است که درمان ایمپلنت یک جراحی بوده و در برخی ار موارد بسیار خاص عوارض مربوط به جراحی را نیز به همراه خواهد داشت. . از جمله عوارض بعد از ایمپلنت دندان می توان به احتمال خون ریزی و عفونت اشاره نمود.

• عوارض مرتبط با عدم مراجعه به متخصص بیماریهای لثه 
در حال حاضر تعداد معدودی از دندان پزشکان غیر متخصص اقدام به کاشت ایمپلنت دندان می نمایند. بیمارانی که تنها به دلیل کاشت ایمپلنت ارزان به دندان پزشکان غیر متخصص مراجعه  مینمایند می بایستی به این نکته توجه نمایند که عدم مراجعه به ایمپلنتولوژیست برای کاشت ایمپلنت، می تواند منجر به صدمات جبران ناپذیری برای بیمار گردد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
الف) هنگامی که ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان های پایین استفاده می شود، دندان پزشک غیر متخصص ممکن است اعصابی را که از فک رد می شوند را به خاطر سوراخ کردن استخوان فک دچار آسیب کند. این مشکل می تواند باعث ایجاد درد یا بی حسی شود. اگر در این حالت بیمار دچار بی حسی شود، این مشکل بخش پایین لب و گونه یا یک طرف زبان را تحت تاثیر قرار می دهد. این مشکل ممکن است تا زمان ترمیم اعصاب تا چند ماه ادامه داشته باشد. در برخی موارد، ممکن است این مشکل دائمی شود.
ب) در فک بالا، احتمال سوراخ شدن استخوان فک و وارد شدن این سوراخ به سینوس ها یا حفره بینی وجود دارد. این مشکل می تواند باعث ایجاد عفونت در ناحیه مورد نظر شود. به منظور اجتناب از بروز این مسئله، عکس های رادیولوژی خاص قبل از عمل جراحی کاشت دندان به روش ایمپلنت از وضعیت دهان بیمار تهیه می شود تا بتواند به جراح برای تعیین محل دقیق اعصاب، سینوس ها و حفره بینی کمک کند.

• معاینات دوره ای
یکی دیگر از معایب ایمپلنت آن است که ایمپلنت همانند بسیاری از درمانهای رایج نیازمند معاینات دوره ای توسط دندانپزشک است. هرچند بسیاری از متخصصان امر این مورد را نه تنها قسمتی از مضرات ایمپلنت دندان محسوب نمی نمایند بلکه آن را از مزایای ایمپلنت دندانی می شمارند.

مزایای ایمپلنت دندانی

در قسمت پیشین مقاله حاضر مضرات ایمپلنت دندان به صورت جامع مورد بحث قرار گرفته است اما می بایستی توجه نمود که ایمپلنت بهترین گزینه برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد. مزایای ایمپلنت از جمله راحتی، مقاومت بالا، کاربردی بودن و زیبایی باعث می شود تا رضایت خاطر بیماران نسبت به بریجهای ثابت یا پرتز متحرک بیشتر باشد. برخی از فواید کاشت ایمپلنت دندانی به شرح زیر است:

• طبیعی بودن
با توجه به اینکه ایمپلنت دندان با جراحی داخل استخوان فک قرار می گیرد، این درمان طبیعی تر از زمانی است که از دندان های مصنوعی استفاده می شود. همچنین فرم صورت دچار دستخوش تغییرات ناشی از دست دادن دندان نمی شود.

• راحتی
بیمار نیازی به نگرانی درباره چسبندگی دندان مصنوعی یا لغزش آن در دهان، صدای کلیک یا افتادن این دندان ها در زمان صحبت کردن نخواهد داشت.

• تغذیه
با استفاده از ایمپلنت دندانی، بیمار بهتر می توانید غذای خود را بجود. این موضوع در حالی است که جویدن غذا با دندان های مصنوعی عادی و بطور خاص دندان های مصنوعی که به نحو مناسب در دهان قرار نمی گیرند، دشوار است.

• حفظ ساختمان دندان های مجاور
با استفاده از ایمپلنت دندانی، دندان های مجاور تراشیده نمی شوند و دچار پوسیدگی های بعدی نخواهند شد.

• اعتماد به نفس
به خاطر اینکه ایملپنت ها بسیار شبیه دندان های طبیعی است، بیمار تفاوت کمتری نسبت به دندان های طبیعی احساس می کند. به این ترتیب به خاطر اینکه بیمار نگران مشکلات دندان مصنوعی یا توجه سایر افراد به دندان های از بین رفته خود نیست، اعتماد به نفس بیمار افزایش خواهد یافت. دندان های مصنوعی عادی همچنین می توانند بر وضعیت صحبت کردن شما تاثیر داشته باشد و اعتماد به نفس بیمار را در زمان صحبت کردن کاهش دهد.

 • طول عمر
ایمپلنت دچار پوسیدگی نمی شود و  به طور معمول عمر ایمپلنت از سایر درمانهای جایگزین بسیار طولانی تر است و در صورت رعایت کامل بهداشت دهان و دندان، ایمپلنت دندانی دائم خواهد بود.

 مزایای ایمپلنت در مقایسه با بریج های بر پایه دندان به این ترتیب می باشد:

-نیازی به تراش دندان های مجاور ناحیه بی دندانی نیست. در نتیجه نسج دندان ها حفظ می شود زیرا ایمپلنت به دندان های کناری تکیه نمی کند.

-ایمپلنت های دندانی در مقایسه با بریج های دندانی ظاهر و احساسی بیشتر شبیه دندانهای طبیعی دارند. از آنجایی که ایمپلنت های دندانی وارد ساختار استخوان شما می شوند از تحلیل لثه و از دست رفتن استخوان جلوگیری می کنند. در حالی که قرار دادن بریج یا استفاده از دست دندان متحرک در نهایت منجر به تحلیل استخوان فک خواهد شد. با استفاده از ایمپلنت از تحلیل استخوان فک جلوگیری می شود و هیچ کس در هیچ زمانی متوجه نمی شود که شما یک دندانتان را جایگزین کرده اید. حتی ممکن است خود شما فراموش کنید دندانی را از دست داده اید.

-مطالعات نشان داده اند که میزان موفقیت طولانی مدت (بیست ساله) ایمپلنت های دندانی بالای 90 درصد می باشد. یعنی از هر ده ایمپلنت قرار داده شده در دهان پس از بیست سال ممکن است یک ایمپلنت دچار مشکل شود و این مشکلات معمولا شکستن روکش ایمپلنت یا شل شدن روکش است که معمولا به راحتی قابل تعویض یا چسباندن مجدد می باشد.

-ایمپلنت های دندانی بر خلاف دندان های زیر روکش دچار پوسیدگی نمی شوند زیرا از جنس فلز می باشند.

-بازسازی کامل فک بی دندانی با استفاده از ایمپلنت های دندانی و پروتز ثابت به شما اجازه می دهند تا دوباره به راحتی و با اطمینان صحبت کرده و غذا بخورید. این طرح درمان شما را از صدای آزاردهنده برخورد دست دندان ها و لقی آن ها نجات می دهند. آن ها به شما اجازه می دهند که با نگرانی های در ارتباط با جابجایی و چسب های دست دندان خداحافظی کنید.

-در موارد بی دندانی کامل حتی استفاده از پروتزهای متحرک بر پایه ایمپلنت نیز بهتر از استفاده از دست دندان کامل می باشد. زیرا دست دندان به ایمپلنت های موجود در فک متصل می شود و لقی کمتری دارد. همچنین در فک بالا نیازی به پوشش کامل کام (سقف دهان) نیست. در نتیجه غذا خوردن و صحبت کردن بسیار راحت تر از زمانی است که شما از دست دندان استفاده می کنید.
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

نظر یا پرسشی دارید؟

همین حالا میتوانید نظر یا پرسش خود را مطرح کنید.

روزهای کاری: شنبه، یکشنبه و چهارشنبه
ساعات کار: 15:30 الی 20:30
شماره های تماس: 02122041157
نشانی: تهران، خیابان ولیعصر، مقابل درب اصلی پارک ملت، کوچه شناسا، پلاک 7، واحد 5